Telewizja bielsko.tv
- 16 marca 2016
- wyświetleń: 7234
Ocalić dworzec od zapomnienia - wideo
Dworzec kolejowy Bielsko-Biała Wschód ma bogatą, ponad 100-letnią historię. Budynek dworca powstał w 1888 roku i przez wiele lat służył mieszkańcom Białej. Po połączeniu Bielska i Białej stacja straciła na znaczeniu. Dziś budynek dworca popada w ruinę...
Stacja postała w 1888 roku, wraz z budową Kolei Miast Śląskich i Galicyjskich z Frydka przez Cieszyn i Bielsko do Kalwarii Zebrzydowskiej, na potrzeby miasta Biała Krakowska. Nazwa Bielsko-Biała Wschód została nadana po połączeniu Białej Krakowskiej i Bielska w jedno miasto, po czym stacja straciła na znaczeniu, stając się de facto podrzędnym przystankiem.
Obecnie stacja posiada jeden peron i kilka bocznic towarowych. Budynek natomiast pozostaje bardzo zaniedbany, nie funkcjonują kasy biletowe ani poczekalnia. Na parterze czynne jest tylko jedno pomieszczenie dla dyżurnej ruchu. Mieszkania na piętrze zajmują lokatorzy. Codziennie z dworca odjeżdżają cztery pociągi do Krakowa (Płaszów) oraz jeden do Wadowic.
Szansą na remont 128-letniego dworca może być rewitalizacja linii kolejowej nr 117. Na początku grudnia Zarząd Województwa Śląskiego uchwalił "Plan rozwoju kolei w województwie śląskim. Na liście rankingowej znalazła się rewitalizacja linii kolejowej nr 117 na odcinku granica województwa śląskiego - Bielsko-Biała Główna. Szacunkowy koszt modernizacji 12-kilometrowego odcinka szlaku kolejowego wynosi 56 mln złotych. Planowany termin zakończenia robót budowlanych to III kwartał 2020 roku.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.