
Telewizja bielsko.tv
- 11 kwietnia 2025
- wyświetleń: 1073
„Upiór w operze” i organy kinowe w BCK - widowisko, jakiego jeszcze nie było
- Bielskie Centrum Kultury
ul. Słowackiego 27, Bielsko-Biała -
W Bielskim Centrum Kultury ponownie rozbrzmią potężne dźwięki organów - jednak tym razem nie w tradycyjnej, koncertowej formie. Już 14 maja (środa), o godz. 18.00, na scenie BCK będziemy mieli okazję zobaczyć i usłyszeć prawdziwą perełkę - pokaz legendarnej niemej wersji filmu „Upiór w operze” z 1925 roku, z muzyką na żywo w wykonaniu Donalda MacKenzie'ego, światowej sławy organisty z Wielkiej Brytanii.
„Upiór w operze” i organy kinowe w BCK - widowisko, jakiego jeszcze nie było · fot. materiały prasowe
"To kolejna odsłona cyklu OFFBEAT ORGAN, który udowadnia, że organy to nie tylko instrument kościelny - ale także potężne narzędzie nowoczesnej ekspresji muzycznej. Inicjatywa prof. Wacława Golonki pozwoliła stworzyć w BCK unikalną przestrzeń, gdzie klasyczne brzmienia spotykają się z eksperymentem, a tradycja z nowoczesnością. - To muzyczna rewolucja - mówią organizatorzy. - Organy w Bielsku-Białej przestają być tłem, stają się głównym bohaterem artystycznych poszukiwań" - informuje organizator - Bielskie Centrum Kultury.
Z Londynu prosto do Bielska-Białej
Donald MacKenzie to nazwisko dobrze znane w świecie muzyki filmowej. Od ponad 30 lat związany z legendarnym Odeon Leicester Square w Londynie, gdzie regularnie akompaniuje na żywo do pokazów kina niemego, korzystając z historycznych organów kinowych. Artysta występował m.in. w prestiżowych salach koncertowych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii i Niemczech. Słynie z wirtuozerii, ale i ogromnego wyczucia filmowego rytmu - potrafi improwizować w taki sposób, że muzyka idealnie oddaje emocje poszczególnych scen.
„Upiór w operze” i organy kinowe w BCK - widowisko, jakiego jeszcze nie było · fot. materiały prasowe
Film sprzed wieku, emocje jak dziś
Ekranizacja „Upiora w operze” powstała dokładnie 100 lat temu, w złotej erze kina niemego. Opowiada historię Eryka - genialnego kompozytora o zdeformowanej twarzy, który ukrywa się w podziemiach paryskiej opery i darzy obsesyjnym uczuciem młodą śpiewaczkę Christine. Z racji ówczesnych technologii, film pozbawiony był ścieżki dźwiękowej, a dialogi wyświetlano na planszach tekstowych. Dziś to właśnie muzyka na żywo przywraca temu obrazowi życie.
W Bielsku-Białej będzie dokładnie tak, jak w kinach sprzed wieku - z tą różnicą, że Donald MacKenzie wykorzysta pełnię możliwości współczesnych organów, by nadać tej klasycznej historii zupełnie nowe brzmienie. W jego interpretacji usłyszymy zarówno motywy operowe, jak i improwizacje podkreślające mroczny klimat filmu.
Kultura, która zaskakuje
Bielsko-Biała coraz śmielej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Polski - nie tylko jako miasto z bogatą tradycją, ale też miejsce, gdzie eksperyment i odwaga artystyczna są na porządku dziennym. Offbeat Organ to projekt, który doskonale to pokazuje - dzięki niemu organy przestają być tłem, a stają się pełnoprawnym bohaterem koncertowego spektaklu.
Warto zaznaczyć, że poza Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, to właśnie Bielskie Centrum Kultury może pochwalić się organizacją cyklicznych wydarzeń organowych w obiekcie świeckim - co w skali kraju jest ewenementem.
Wstęp biletowany. Szczegóły i rezerwacje na stronie Bielskiego Centrum Kultury.ZOBACZ TAKŻE
Kamil Herzyk z Just Team halowym rekordzistą Polski U23 w biegu na 3000 m
Niedowidzący narciarz z Bielska-Białej na podium Mistrzostw Świata
Marcin Kubica z klubu KS Sprint zwycięzcą Grand Prix Krakowa!
Michał Kłodawski z Bielska-Białej zachęca do przeczytania jego książki: „Bóg Zero Jeden”
Kolenc nie będzie już reprezentował barw Podbeskidzia. Umowa została rozwiązana za porozumieniem stron
Gorący temat[FOTO] Na planie filmu "Uwierz w Mikołaja 2". Wywiad z Magdaleną WitkiewiczKomentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.