Telewizja bielsko.tv

  • 16 kwietnia 2025
  • wyświetleń: 949

Już wkrótce rozpocznie się 17. sezon wycieczek historycznych wraz ze Stowarzyszeniem Olszówka

Z okazji 50. rocznicy utworzenia województwa bielskiego, Stowarzyszenie Olszówka postanowiło uczcić ten jubileusz w ramach tegorocznych wycieczek. To dobra okazja, by nie tylko przypomnieć historię powstania województwa ze stolicą w Bielsku-Białej, ale też spojrzeć na aktualne dyskusje dotyczące możliwości jego reaktywacji - tematu, który od lat powraca w lokalnych środowiskach.

wycieczka cygański las
Jedna z wycieczek po Cygańskim Lesie · fot. Stowarzyszenie Olszówka


Organizator przypomina, "1 czerwca 1975 roku przeprowadzono w Polsce reformę administracyjną - dotychczas obowiązujący trójstopniowy podział administracyjny zastąpiony został dwustopniowym, a ze struktury usunięto powiaty. W wyniku zmian powstały również nowe województwa, a liczba ich wzrosła do 49. Nowe województwa i miasta wojewódzkie posiadały różny stopień rozwoju gospodarczego, charakter oraz zaludnienie. Wśród nich znalazły się województwa o typowo rolniczym i przetwórczym charakterze, a nowe stolice był miastami średnimi lub małymi".

"Na tym tle, niewielkie pod względem powierzchni województwo bielskie jawiło się jako silnie uprzemysłowione, zurbanizowane i wyróżniające się pod względem gęstości zaludnienia. Kolejne lata funkcjonowania województwa bielskiego to również czas dynamicznego rozwoju Bielskiego Okręgu Przemysłowego, który w momencie likwidacji województwa w 1999 roku był określany jako czwarty w kraju pod względem liczby osób pracujących w przemyśle" - dodaje organizator.

Czy istniały alternatywne scenariusze? Czy województwo bielskie miało realne szanse przetrwać? O politycznych kulisach reformy administracyjnej z 1975 roku, okolicznościach powstania województwa bielskiego, jego likwidacji oraz późniejszych próbach włączenia Bielska-Białej do województwa małopolskiego opowie dr Maciej Bujakowski podczas jednej z wycieczek organizowanych przez Stowarzyszenie Olszówka.

Nie będzie to jednak jedyny temat tegorocznych wycieczek



"Różne wydarzenia historyczne i gospodarcze na przestrzeni dziejów tworzyły kierunki rozwoju Bielska-Białej. Choć ich ślady są czytelne do dziś, to niestety, wiedza o nich wśród mieszkańców jest znikoma. Poprzez realizację projektu chcemy to zmienić. Naszym sprzymierzeńcem jest ogromne zapotrzebowanie mieszkańców na poznawanie naszego miasta poprzez bezpośrednie obcowanie z miejscami i obiektami, które są ważnym świadectwem historii i dziedzictwa kulturowego. Wiemy o tym, bo od kilkunastu lat prowadzimy różnego rodzaju działania, głównie wycieczki edukacyjne, które pokazują wiele fragmentów naszego miasta. Mimo że przeprowadziliśmy wiele akcji edukacyjnych, w których uczestniczyło tysiące mieszkańców, ciągle mamy tłumy chętnych na nasze propozycje. Mieszkańcy chcą poznać też inne miejsca w Bielsku-Białej korzystając ze sprawdzonej formy - wycieczek edukacyjnych. Takie są ich liczne sugestie. Mamy umiejętności organizacyjne i sprawdzony zespół kompetentnych ludzi, aby wykonać to zadanie. Co cieszy - z roku na rok mieszkańcy Bielska-Białej coraz chętniej i liczniej ruszają w teren. Chodzą, biegają, jeżdżą na rowerze i uprawiają liczne inne aktywności. Wychodzimy im naprzeciw, chcemy im zaproponować dwa w jednym - ruch i zdobycie wiedzy o Bielsku-Białej" - zapowiada Stowarzyszenie Olszówka.

Wycieczki odbywają się w ramach projektu "Historyczne szlaki Bielska-Białej". Projekt realizowany ze środków z akcji 1,5% dla Stowarzyszenia Olszówka - Organizacji Pożytku Publicznego oraz Gminy Bielsko-Biała. Patronat: Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne.

IMG 5690

Zac / bielsko.info

źródło: Stowarzyszenie Olszówka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Facebook