
Telewizja bielsko.tv
- wczoraj, 08:10
- wyświetleń: 446
Coraz więcej interwencji bielskich strażaków
Pełne ręce roboty mieli w 2024 roku bielscy strażacy. Jak wynika z podsumowania działalności pożarników, znacząco wzrosła liczba podejmowanych interwencji.

W 2024 roku na terenie powiatu bielskiego oraz miasta Bielska-Białej odnotowano 8606 zdarzeń, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy to odnotowano 5338 przypadków. Wzrost ten o 3268 zdarzeń wskazuje na zwiększoną aktywność służb ratowniczych oraz na występowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i innych czynników wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców.
Analiza rodzajów zdarzeń wskazuje, że największą grupę stanowiły miejscowe zagrożenia - 7442 przypadki, z czego 6507 to zagrożenia lokalne, a pozostałe to małe, średnie i duże zagrożenia w różnych kategoriach. Oprócz tego zanotowano 538 pożarów, wśród których dominowały małe pożary, a także 626 alarmów fałszywych, z czego większość to alarmy w dobrej wierze i związane z instalacjami wykrywania zagrożeń.
W ramach działań ratowniczo-gaśniczych jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej wyjeżdżały także poza teren miasta i powiatu bielskiego. W sumie 57 interwencji miało miejsce w innych regionach kraju, a ich przyczyny obejmowały działania specjalistycznych grup ratowniczych. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego interweniowała na terenie powiatów takich jak cieszyński, chrzanowski, oświęcimski, pszczyński, tarnogórski, żywiecki, a także w miastach Gliwice, Katowice, Bytom i Siemianowice Śląskie, wykonując 18 zdarzeń związanych z niebezpiecznymi substancjami i zagrożeniami chemicznymi. Z kolei Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego podjęła jedno działanie na terenie powiatu wodzisławskiego. Pozostałe wyjazdy ratownicze obejmowały 38 zdarzeń, które wymagały interwencji ratowników i strażaków w sytuacjach różnego rodzaju zagrożeń, od wypadków komunikacyjnych po katastrofy techniczne.
Podwyższona liczba zdarzeń w 2024 roku była głównie skutkiem wystąpienia anomalii pogodowych, takich jak intensywne opady atmosferyczne w czerwcu i wrześniu, silne wiatry oraz inne gwałtowne zjawiska meteorologiczne. Te czynniki spowodowały liczne lokalne zagrożenia, uszkodzenia infrastruktury i konieczność szybkiego reagowania służb ratowniczych. Nie bez znaczenia pozostają również zdarzenia związane z wypadkami i kolizjami drogowymi, które często stanowią poważne wyzwanie dla ratowników i służb porządkowych.
W mieście Bielsko-Biała w 2024 roku odnotowano 3709 zdarzeń, co oznacza wzrost o 796 przypadków w porównaniu do roku 2023. Podobnie jak w powiecie, główną przyczyną zwiększonej liczby zdarzeń były gwałtowne zjawiska pogodowe, które wywołały liczne miejscowe zagrożenia. Wśród odnotowanych zdarzeń dominowały pożary - 205 przypadków, z czego większość stanowiły małe pożary, a jeden był średni. Miejscowe zagrożenia, obejmujące różne sytuacje awaryjne i niebezpieczne, osiągnęły liczbę 3103, z czego 2569 to zagrożenia lokalne, a 518 to zagrożenia małe lub średnie. Alarmy fałszywe stanowiły 401 przypadków, z czego większość to alarmy w dobrej wierze, a znaczna część związana była z systemami wykrywania zagrożeń.
W trakcie działań ratowniczych w mieście Bielsko-Biała w 2024 roku zginęły 54 osoby, a 278 odniosło obrażenia ciała. Przyczyną śmierci większości z nich były zagrożenia miejscowe - 53 osoby zmarły podczas zdarzeń związanych z zagrożeniami lokalnymi, a jedna osoba zginęła podczas pożaru. Z kolei 36 ofiar zmarło z przyczyn naturalnych podczas akcji ratowniczych lub w ich trakcie, jedna osoba została znaleziona martwa w rzece, a dwie popełniły samobójstwo. Rannych podczas działań ratowniczych było 264, w tym 37 dzieci, co podkreśla skalę i powagę sytuacji. W przypadku pożarów obrażenia odniosło 12 osób i 2 ratowników, natomiast podczas działań związanych z miejscowym zagrożeniem obrażenia odniosło 264 osób, co wskazuje na szeroki zakres i powagę sytuacji, z którą muszą radzić sobie służby ratownicze.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.