Telewizja bielsko.tv

  • 25 lipca 2024
  • wyświetleń: 1045

Chcą ścieżki rowerowej przy Warszawskiej. Kolejna prośba

Bielscy rowerzyści nie składają broni i nadal walczą o wytyczenie ścieżki dla dwukołowców wzdłuż ulicy Warszawskiej. Magistrat jednak nadal ma swoje na ten temat zdanie.

Ścieżka rowerowa na ul. Cieszyńskiej
Ścieżka rowerowa na ul. Cieszyńskiej · fot. MZD Bielsko-Biała


W sprawie w sprawie wytyczenia ścieżki pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Warszawskiej prośbę do władz miasta - ponownie - skierował radny Karol Markowski. Jak podkreślił, chodzi o odcinek od ul. Kwiatkowskiego do ul. Budowlanych.

- Co prawda z odpowiedzi z informacji przekazanych przez magistrat w poprzedniej kadencji wynika, że ul. Warszawska nie została wzięta pod uwagę przy opracowywaniu strategii rozwoju ścieżek rowerowych na terenie Bielska-Białej, ale w moim głębokim przekonaniu jest to poważny błąd, co postaram się uzasadnić - stwierdza przedstawiciel mieszkańców.

I wyjaśnia, że obecnie trwa przebudowa ulicy Kwiatkowskiego, wzdłuż której planowana jest ścieżka dla rowerów kończąca się na skrzyżowaniu z ulicą Warszawską.

- Zasadne wydaje się zatem, aby ciąg ten przy obecnym zainteresowaniu mieszkańców ruchem rowerowym został skierowany w stronę planowanego centrum przesiadkowego, jak również połączony z ulicą Piastowską, przy której ścieżki rowerowe są zaprojektowane. Z racji odpowiednich, jak mniemam, szerokości istniejących chodników wskazane byłoby ich wykorzystanie jako wspólnej przestrzeni dla rowerzystów i pieszych, zwłaszcza że ruch tych ostatnich jest w tym miejscu śladowy. Dlatego idea, by podczas realizacji nowych inwestycji drogowych łączyć ścieżki rowerowe z istniejącymi chodnikami wydaje się ze wszech miar słuszna i przede wszystkim zgodna z zarządzeniem prezydenta w kwestii planowanego rozwoju sieci dróg rowerowych w mieście - podkreślił.

W odpowiedzi Piotr Kucia, zastępca prezydenta Bielska-Białej zaznaczył, że główne przebiegi tras rowerowych powinny być zlokalizowane poza oddziaływaniem dróg publicznych, ponieważ w znaczący sposób wpływa to na komfort podróży oraz walory wizualne trasy.

- Przebieg trasy nr 17 został wypracowany przez specjalistę od projektowania tras rowerowych. Podstawowe jego założenie to trzon sieci rowerowej w mieście na linii północ-południe i taki przebieg został zaproponowany. Oczywiście wszelkiego rodzaju dojazdy rowerzystów z dużych osiedli winny również mieć dogodny dojazd do głównej trasy rowerowej. Dodatkowo informuję, że przebieg trasy rowerowej nr 17 ul. Grażyńskiego i ul. Podwale pozwoli na lepsze skomunikowanie z głównym budynkiem centrum przesiadkowego - wyjaśnił wiceprezydent.

Dodał jednakże, że nie wyklucza się w dalszej perspektywie czasowej możliwości wprowadzania ruchu rowerowego na ulicy Warszawskiej na wskazanym odcinku.

- Jednakże muszą na to wskazywać możliwości techniczne, a w znacznym stopniu zapotrzebowanie na ten kierunek. Budowa drogi łączącej ul. Warszawską z ul. Krakowską w ramach zadania pn. „Budowa Północnej Śródmiejskiej Obwodnicy Miasta Bielska-Białej” uzupełni sieć istniejących ścieżek
rowerowych, tym samym zmieniając przyzwyczajenia ruchowe rowerzystów
- podkreślił przedstawiciel Ratusza.

raz / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Facebook